За что в Украине запретили трансляцию «Дождя» (ДОКУМЕНТ)

В распоряжении сайта «15 минут» оказался текст принятого 12 января решения Национального совета по телевидению и радиовещанию Украины, согласно которому украинские провайдеры в течение месяца обязаны прекратить ретрансляцию российского телеканала «Дождь» и три месяца не транслировать немецкий телеканал «Телеклуб».

Публикуем полный текст решения Нацсовета на языке оригинала.

«За результатами моніторингів ефіру іноземних програм «Дождь» (1-5, 11-12, 19 серпня, 4-6 листопада, 29 грудня 2016 року – 1 січня 2017 року) та «Телеклуб» (з 15 по 19 грудня 2016 року) зафіксовано, що зміст цих програм не відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України, зокрема, в ефірі іноземних програм:

1) «Дождь», яка має юрисдикцію Російської Федерації, під час моніторингу 1-5 серпня 2016 року було зафіксовано розміщення комерційної реклами, що є порушенням вимог частини дев’ятої статті 13 Закону України «Про рекламу» (Трансляція (ретрансляція) реклами, яка міститься у програмах та передачах іноземних телерадіоорганізацій, що транслюються (ретранслюються) на територію України, у разі якщо іноземні телерадіоорганізації не підпадають під юрисдикцію держав – членів Європейського Союзу або держав, які ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне телебачення, забороняється).

Крім того, було зафіксовано розміщення інформації, яка свідчить про наявність порушення вимог частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» (Не допускається використання телерадіоорганізацій для  закликів до розв'язування війни, агресивних дій або їх пропаганди) та частини першої статті 28 Закону України «Про інформацію» (Інформація не може бути використана для закликів до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганди війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини).

У періоди з 4 по 6 листопада 2016 року, з 29 грудня 2016 року по 1 січня 2017 року  було зафіксовано трансляцію сюжетів з інформацією, яка свідчить про невизнання державних кордонів та посягання на територіальну цілісність України, свідченням чого є демонстрація в ефірі (зокрема 29.12.2016 о 03:15 та о 08:21 у передачі «Здесь и сейчас») й на сайті телеканалу карт, на яких територія Криму позначена як складова частина території Російської Федерації.

12 серпня 2016 року в ефірі телеканалу «Дождь» кореспондент Володимир Роменський під час прямого включення з тимчасово окупованого міста Армянськ сказав наступне: «отсюда всего несколько километров до российско-украинской границы и здесь тема диверсии или по крайней мере то, как это преподносит ФСБ, главная…». Ці висловлювання кореспондента містять інформацію про визнання державного кордону між Кримом і Україною і, як наслідок, невизнання територіальної цілісності української держави.

За результатами моніторингу, здійсненого 19 серпня 2016 року о 21:33 у передачі «И так далее с М. Фишманом» зафіксовано пряме включення за участі власного кореспондента телеканалу Антона Желнова, що висвітлював подробиці візиту В. Путіна до Криму.

Відповідно до інформації Міністерства інформаційної політики України, викладеної у відповіді на запит Національної ради (вх. № 17/5575 від 25.08.2016), погодження спеціального дозволу на в’їзд до Криму для журналістів телеканалу «Дождь» не здійснювалось. Це суперечить підпункту 7 пункту 21 «Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», затвердженого 04.06.2015 Постановою Кабінету Міністрів України № 367. 

Під час моніторингу, здійсненого 31.12.2016, зафіксовано популяризацію правоохоронних органів держави-агресора (стаття 15-1 Закону України «Про кінематографію») у фільмах «О чем еще говорят мужчины» та «Быстрее, чем кролики». Отже, у зазначених вище фактах програмного наповнення каналу «Дождь» присутня інформація, яка порушує законні права та інтереси громадян України, посягає на честь і гідність особи, територіальну цілісність України.

2) «Телеклуб», яка має юрисдикцію Німеччини (мовник «RTVD VIDEO-UND FILMPRODUCTIONSGESELLSCHAFT MBH»), під час моніторингу з 15 по 19 грудня 2016 року було зафіксовано демонстрування фільмів російського виробництва, які мають ознаки порушення статті 15-1 Закону України «Про кінематографію» (В Україні забороняється розповсюдження і демонстрування фільмів, що містять популяризацію або пропаганду органів держави-агресора та їхніх окремих дій, що створюють позитивний образ працівників держави-агресора, працівників радянських органів державної безпеки, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України, а також забороняється трансляція (демонстрування шляхом показу каналами мовлення) фільмів, вироблених фізичними та юридичними особами держави-агресора), а саме: «Мент в законе», 9-й сезон (трансляція 15 по 19 грудня 2016 року з 20 год., ТОВ «Форвард-Фільм», 2014 р.); «Профиль убийцы 2» (трансляція 15 по 19 грудня 2016 року з 21 год., ТОВ «Форвард-Фільм», 2011 р.); «Стреляющие горы» (трансляція 15.12.2016 з 22 год., ТОВ «Форвард-Фільм», 2010 р.); «Золотые парни» (трансляція 15 по 19 грудня 2016 року з 24 год., «Кінокомпанія «МакДос», 2005 р.); «Надежда», (трансляція 16 по 19 грудня 2016 року з 22 год., ТОВ «Форвард-Фільм», 2011 р.).

Крім того, у фільмі «Стреляющие горы» зафіксовано музичний твір «Погранзастава» у виконанні Газманова О.М. (фрагмент тексту: «мы начеку, мы в состоянии войны»), якого внесено до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.

Таким чином, трансляція фільму «Стреляющие горы» також свідчить про наявність порушення частини другої статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», оскільки вказана норма не допускає використання телерадіоорганізацій для трансляції аудіовізуальних творів (фільмів, телепередач, крім інформаційних та інформаційно-аналітичних телепередач), одним із учасників яких є особа, внесена до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці, оприлюдненого на веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах культури та мистецтва. При цьому учасником аудіовізуального твору вважається фізична особа, яка брала участь у його створенні під власним ім'ям (псевдонімом) або як виконавець будь-якої ролі, виконавець музичного твору, що використовується в аудіовізуальному творів, автор сценарію та/або текстів чи діалогів, режисер-поставновник, продюсер.

У серпні та вересні 2016 року Національна рада вже проводила моніторинг телеканалу, під час якого було зафіксовано демонстрування чотирьох фільмів з ознаками порушення вказаної норми українського законодавства («Мент в законе 2», «Принцип Хабарова», «Законы улицы», «Москва. Три вокзала»).

У жовтні 2016 року Національна рада звернулась до ТОВ «Сонар» (вих. № 17/2951 від 05.10.2016), яке є дистриб’ютором  телеканалу «Телеклуб» в Україні, з проханням довести до правовласників телеканалу факти порушення українського законодавства та вжити необхідні заходи щодо їх усунення.

За інформацією генерального директора ТОВ «Сонар» О.Б. Пігіна відповідну інформацію було доведено до директора компанії «SMG Broadcasting LTD» пані Н. Ходякової.

Дистриб’ютор повідомив правовласника про можливі наслідки протиправного демонстрування аудіовізуальних творів (копію листа від 13.10.2016 року було надано Національній раді), які полягають у призупиненні ретрансляції на території України (вх. № 17/6503 від 27.10.2016).

Проте станом на грудень 2016 року програмна політика телеканалу «Телеклуб» щодо ретрансляції на території України не змінилась.

Оскільки Німеччина та Україна є учасниками Європейської конвенції про транскордонне телебачення та враховуючи те, що встановлені факти порушення порядку демонстрування аудіовізуальних творів на телеканалі «Телеклуб» мають очевидний, серйозний і тяжкий характер, призводять до виникнення складних громадських проблем, триває більше двох тижнів після повідомлення про них, відповідно до частини другої статті 24 цієї Конвенції, Сторона, яка здійснює прийом, може тимчасово припинити ретрансляцію програмної послуги, яка порушує Конвенцію.

Розглянувши вищевказану інформацію, керуючись Постановою Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VII щодо визнання Російської Федерації державою-агресором, підпунктом 7 пункту 21 «Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї», затвердженого 04.06.2015 Постановою Кабінету Міністрів України № 367, частиною другою статті 24 Європейської конвенції про транскордонне телебачення, частиною другою статті 6, частиною другою статті 42 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», частиною першою статті 28 Закону України «Про інформацію», статтею 15-1 Закону України «Про кінематографію», статтями 15, 17 та 24 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», Національна рада вирішила:

1. Внести до Переліку іноземних програм, зміст яких відповідає вимогам Європейської конвенції про транскордонне телебачення і законодавства України, такі зміни: вилучити іноземну програму «Дождь» та тимчасово (терміном на три місяці) припинити ретрансляцію телеканалу «Телеклуб» на території України.

2. Це рішення набирає чинності з моменту його оприлюднення.

3. Виконання цього рішення покласти на управління представників Національної ради, управління контролю та аналізу телерадіомовлення, управління ліцензування, юридичне управління, відділ зв’язків зі ЗМІ, громадськими організаціями та діяльності суспільного мовлення.

4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на голову Національної ради Ю.Артеменка».

Все новости

Читайте также

Блоги

Александр Тверской

Свободный журналист (Москва, РФ)

Русский мир — это общество нравственных трупов

Вот так сходишь с ума в вакууме российского бессердечия и равнодушия, не понимаешь, как можно не замечать и молчать.

23 января 2018, 14:37

Аркадий Бабченко

Журналист (Москва, РФ)

Кому Россия, а кому — Исландия: если бы место жительства выбиралось по уму

В прекрасной свободной Земле будущего мы, безусловно, отменим к чертям национальности и страны по этническому признаку. И выдавать гражданство будем по результатам теста, основанного на сведении воедино умственных данных, способностей к нравственной эмпатии, уровня образования, принятия общечеловеческих ценностей, поведенческих норм и так далее.

23 января 2018, 10:26

Николай Полозов

Адвокат (Москва, РФ)

Патриотическая позиция крымских татар — наиболее прочная связь между материковой Украиной и Крымом

В этот важный для Украины праздник День Соборности хочу затронуть одну серьезную тему.

22 января 2018, 16:33

Дмитро Гнап

Журналист

Як брати Дубневичі «нагріли» громадян

Сьогодні (17 січня — «15 минут») детективи НАБУ затримали чотирьох працівників львівських олігархів Дубневичів. Їх підозрюють в тому, що вони завдали збитків державі на 1,4 мільярди гривень.

18 января 2018, 10:04

Юрий Бутусов

Журналист

На четвертом году войны Украина закупит новое летальное оружие

Принято решение, которое позволяет провести массовое перевооружение украинской армии современными ПТРК и БПЛА.

15 января 2018, 17:35

Мустафа Найєм

Народный депутат Украины

Відтепер участь громадськості у голосуванні до ДБР не є обов`язковою

Здається, у нас можуть виникнути проблеми з ДБР. У Державному бюро розслідувань можуть відсторонити громадськість від процесу відбору кадрів — Рада громадського контрою взагалі виключена з конкурсних комісій, а представників інших громадських організацій залучатимуть у ручному режимі.

10 января 2018, 13:04
Все блоги
15 Минут в социальных сетях