Kırım'da, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı Adalet Divanın'da açtığı mahkemenin kararını açıklayan sayfalara erişim engelleniyor

İşgal edilen Kırım’da Rusyalı internet sağlayıcıları, Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı kararnamesinin metinlerinin bulunduğu bütün sayfaları erişime engelliyorlar.

Kırım sakinlerin bildirdiğine göre, «Sevtelekom» sağlayıcının TSN web sayfasında Uluslararası Adalet Divanı kararı ile ilgili sayfasında «Site ile bağlantı yok» yazıyor. 

Kırım sakinlerine göre, sayfa hem başlıca hemde diğer Opera Turbo gibi yan tarayıcı uygulamalarda bile görünmüyor. Ancak bir diğer uygulama Anonymizer Psiphone yoluyla erişilebiliniyor.

Hatırlarız ki, yarımada Rusya tarafından işgal edildikten sonra hem Ukrayna medyası, hem Kırımda birkaç Ukraynalı medya ve de Ukrayna'ya hareket etmek zorunda  olan medyaların sitelerine erişimi kapatmışlardı.

«15 Dakika» sitesi daha önce de yazdığı gibi, 19 Nisan'da Uluslararası Adalet Divanı Rusya'ya karşı Ukrayna lehine karar verdi. Böylece mahkemenin Rusya'ya karşı aldığı kararın en esas fikri ise; hem Kırım Tatarlarına hemde Ukraynalılara karşı baskıyı durdurmak ve bunun için de Kırım Tatar Meclisinin tekrardan faaliyete geçmesi ile Kırım’da yaşayan çocukların hem Kırım Tatarca hemde Ukraynaca dillerinde eğitim almasına tekrardan izin verilmesi.

Karar Ukrayna Hükümetinin Yüksek Divan’a başvurusu neticesinde alınmıştı.

Ukrayna 16 Ocak tarihinde Rusya’nın; Kırım’ı işgaline, ırkçılığına ,terörizm finansörlüğüne ve uluslararası sözleşmelerin ihlaline karşı Uluslararası Adalet Mahkemesinde dava açmıştı.

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı bu davanın duruşma günü hala belli değil fakat önümüzdeki aylar içerisinde Lahey’deki mahkemeye taraflardan ilgili evrakların sağlanmasıyla duruşma tarihi belirlenecek.

6 Martta mahkeme Ukrayna’nın Rusya’ya karşı davasına bakmaya başladı ve bu dava içerisine, Ukrayna’nın isteği üzerine Rusya’ya karşı acil yaptırım ve baskı talepleri de yer alıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’ya karşı olan bu hareketler neticesinde Kırım’da yaşayan sivil halkın haklarını bu süreç boyunca korumaya yardımcı olacağını belirtti.

 

Все новости

Читайте также

Блоги

Лиза Богуцкая

Блогер, общественный деятель

Такое я видела только в Крыму после оккупации

Рассказываю о нашем походе в Администрацию президента.

27 июля 2017, 19:44

Николай Полозов

Адвокат (Москва, РФ)

Суд по делу Ахтема Чийгоза. 149-й судебный день

В ходе сегодняшнего судебного заседания продолжился допрос Ахтема Чийгоза.

27 июля 2017, 19:25

Дмитрий Гудков

Российский политик, депутат Государственной думы (Москва, РФ)

Нынешние санкции даже после конца Путина будут дамокловым мечом

Страшная месть: США зарежут нам финансирование всех энергетических проектов, будут по всему миру гоняться за фирмами, которые в них участвуют, а Россия в ответ... вышлет (может быть) 35 дипломатов и отнимет дачу.

27 июля 2017, 17:47

Денис Казанский

Журналист (Украина)

«Ополченцы» ведут не оборонительную, а захватническую войну (ВИДЕО)

После того, как Захарченко решил создать в Донецке Малороссию, Владислав Сурков в прессе прокомментировал эту идею своего подопечного. Он подтвердил, что боевики ЛДНР воюют не за отделение от Украины, а за то, чтобы захватить ее целиком.

27 июля 2017, 16:44

Олександр Донiй

Голова Мистецького Об'єднання «Остання баррикада», автор та ведучий телепрограми «Остання Баррикада»

«Рошенізація країни» триває

В 13.30 сьогодні я вийшов на Майдан. Бо вважаю те, як відбирали українське громадянство у Михаїла Саакашвілі, підлістю і скотством.

27 июля 2017, 16:18

Николай Травкин

Пенсионер без ватника (Москва, РФ)

Никакой Запад, да и никто никому просто так не поможет

К середине 80-х пропаганда в СССР достигла такой степени маразма, что даже далёкие от политики люди разуверились в успешном развитии своей страны и усиливающемся загнивании Запада. Напротив, они стали безоговорочно доверять всему, что вещалось на страну западными радиостанциями.

27 июля 2017, 16:09
Все блоги
15 Минут в социальных сетях