Kırım'da, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı Adalet Divanın'da açtığı mahkemenin kararını açıklayan sayfalara erişim engelleniyor

İşgal edilen Kırım’da Rusyalı internet sağlayıcıları, Lahey'deki Uluslararası Adalet Divanı kararnamesinin metinlerinin bulunduğu bütün sayfaları erişime engelliyorlar.

Kırım sakinlerin bildirdiğine göre, «Sevtelekom» sağlayıcının TSN web sayfasında Uluslararası Adalet Divanı kararı ile ilgili sayfasında «Site ile bağlantı yok» yazıyor. 

Kırım sakinlerine göre, sayfa hem başlıca hemde diğer Opera Turbo gibi yan tarayıcı uygulamalarda bile görünmüyor. Ancak bir diğer uygulama Anonymizer Psiphone yoluyla erişilebiliniyor.

Hatırlarız ki, yarımada Rusya tarafından işgal edildikten sonra hem Ukrayna medyası, hem Kırımda birkaç Ukraynalı medya ve de Ukrayna'ya hareket etmek zorunda  olan medyaların sitelerine erişimi kapatmışlardı.

«15 Dakika» sitesi daha önce de yazdığı gibi, 19 Nisan'da Uluslararası Adalet Divanı Rusya'ya karşı Ukrayna lehine karar verdi. Böylece mahkemenin Rusya'ya karşı aldığı kararın en esas fikri ise; hem Kırım Tatarlarına hemde Ukraynalılara karşı baskıyı durdurmak ve bunun için de Kırım Tatar Meclisinin tekrardan faaliyete geçmesi ile Kırım’da yaşayan çocukların hem Kırım Tatarca hemde Ukraynaca dillerinde eğitim almasına tekrardan izin verilmesi.

Karar Ukrayna Hükümetinin Yüksek Divan’a başvurusu neticesinde alınmıştı.

Ukrayna 16 Ocak tarihinde Rusya’nın; Kırım’ı işgaline, ırkçılığına ,terörizm finansörlüğüne ve uluslararası sözleşmelerin ihlaline karşı Uluslararası Adalet Mahkemesinde dava açmıştı.

Ukrayna’nın Rusya’ya karşı açtığı bu davanın duruşma günü hala belli değil fakat önümüzdeki aylar içerisinde Lahey’deki mahkemeye taraflardan ilgili evrakların sağlanmasıyla duruşma tarihi belirlenecek.

6 Martta mahkeme Ukrayna’nın Rusya’ya karşı davasına bakmaya başladı ve bu dava içerisine, Ukrayna’nın isteği üzerine Rusya’ya karşı acil yaptırım ve baskı talepleri de yer alıyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’ya karşı olan bu hareketler neticesinde Kırım’da yaşayan sivil halkın haklarını bu süreç boyunca korumaya yardımcı olacağını belirtti.

 

Все новости

Читайте также

Блоги

Николай Полозов

Адвокат (Москва, РФ)

Дальше преследовать в Крыму будут под видом «борьбы с бытовым криминалом»

Важно понимать, что российские силовики будут продолжать преследовать граждан Украины в Крыму, прежде всего, крымских татар, не только используя обвинения по «политическим» статьям экстремизм, терроризм и тд.

23 ноября 2017, 21:33

Сергей Высоцкий

Народный депутат Украины

Події в Луганську − тривожний сигнал

Мене дуже непокоїть гумор з яким суспільство поставилось до подій у Луганську. І дуже не подобаються деякі інтерпретації цих подій − як конфлікту між якимись «ватажками» чи «народними республіками».

23 ноября 2017, 21:18

Антон Наумлюк

Внештатный корреспондент российской службы «Радио Свобода»

Веджие Кашка хотела, по её словам, «посмотреть в глаза и сказать несколько слов» Юсуфу Айтану

Утром в кафе «Медоборы» на Воровского в центре Симферополя сотрудники Центра Э, полиции, при участии ФСБ, провели задержание активистов крымскотатарсого национального движения Бекира Дегерменджи, Асана Чапуха и Кязима Аметова. Вместе с ними находилась одна из старейших активистов движения Веджие Кашка.

23 ноября 2017, 21:05

Денис Казанский

Журналист (Украина)

Хорошая аллегория на тему того, как люди не могут расстаться с совком

В Донецке давно, еще до войны, была оригинальная достопримечательность. Безрукий Ленин. Обычный типовой памятник, которому отбили конечности.

23 ноября 2017, 17:52

Айдер-аджи Рустемов

Муфтий Крыма

Смерть ветерана національного руху. Боротьба триває

З ім'ям Аллаха Всемилостивого та Милостивого!

23 ноября 2017, 17:15

Айдер Муждабаев

Зам. генерального директора ATR

Русские SSовцы вырезали из ролика с задержанием 82-летнюю женщину, которая после этого умерла (ВИДЕО)

СМОТРИТЕ. Русские SSовцы выложили в ютьюб видео задержания ими крымских татар в нашем популярном кафе «Мараканд» (Симферополь). Все делают демонстративно и унизительно. Как будто врываются в каждый крымскотатарский дом. Уважаемых и честных людей, в т:ч. отца политзаключённого Мустафы Дегерменджи («дело» о митинге за единую Украину 26.02.14) Бекира, кладут лицом в пол. Но самое жуткое не это.

23 ноября 2017, 15:43
Все блоги
15 Минут в социальных сетях