Kırım Savcılığı, Rus işgalcilerin işlediği suçların delillerini Uluslararası Ceza Mahkemesine gönderdi

Geçici olarak işgal edilen Kırım yarımadasında yürütülen savaş suçlarının araştırılması hususu savcılığın yüksek önem gösterdiği bir konu.

Bu, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcısı Gündüz Mamedov tarafından yapılan durum değerlendirme toplantısında dile getirildi.

Mamedov: «İşgal altındaki bölgenin durumu, orada yaşanan her şeyin uluslararası yasal işlemlerle düzenlenmesi gerektiğini ima eder. Ve bu eylemlerin ihlali, yani 1949 tarihli Cenevre Sözleşmesi ve 1907 Lahey Düzenlemeleri, Ukrayna Ceza Kanununun 438'nci maddesinin (savaşın yasaları ve geleneklerinin ihlal edilmesi) niteliklerine girmektedir; bununla bağlantılı olarak Ukrayna Milletvekili Mustafa Cemilev'in ifadesinde, uygun bir ceza davası açıldı» diye bildirdi.

Bu, insan hakları ve özgürlüklerinin (cinayet, kaçırma, işkence, yasadışı aramalar) ihlal edilmesi, yasadışı «ulusallaştırma» ve mülkiyet hırsızlığı konularında yapılan araştırmaları, işgal altındaki ülkenin askeri oluşumlarına zorla askerle yüklenmek, vatandaşlıkta meydana gelen değişiklikleri ve bir dizi başka suçları içeriyor.

Kırım Savcısı: «Bu suçlar savaş suçları, yani Uluslararası Ceza mahkemesi tarafından değerlendirilmeli. Ulusal mekanizmalalrımız suçluların adalete teslim edilmesine izin vermediği durumlarda, toplanan kanıtları Uluslararası Ceza Mahkemesine gönderiyoruz» dedi.

Buna istinaden, Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne ilk davalar bazı kamu kuruluşları tarafından daha önce gönderilmişti.

Mamedov: «İşi çoğaltmamak için kısa bir süre önce, Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı ile Ugspl arasında Uluslararası Ceza Mahkemesi için bir kanıt tabanı oluşturulması dahil olmak üzere bir Mutabakat Zaptı imaladık» dedi.

 

 

Все новости

Читайте также

Блоги

Лиза Богуцкая

Блогер, общественный деятель

Такое я видела только в Крыму после оккупации

Рассказываю о нашем походе в Администрацию президента.

27 июля 2017, 19:44

Николай Полозов

Адвокат (Москва, РФ)

Суд по делу Ахтема Чийгоза. 149-й судебный день

В ходе сегодняшнего судебного заседания продолжился допрос Ахтема Чийгоза.

27 июля 2017, 19:25

Дмитрий Гудков

Российский политик, депутат Государственной думы (Москва, РФ)

Нынешние санкции даже после конца Путина будут дамокловым мечом

Страшная месть: США зарежут нам финансирование всех энергетических проектов, будут по всему миру гоняться за фирмами, которые в них участвуют, а Россия в ответ... вышлет (может быть) 35 дипломатов и отнимет дачу.

27 июля 2017, 17:47

Денис Казанский

Журналист (Украина)

«Ополченцы» ведут не оборонительную, а захватническую войну (ВИДЕО)

После того, как Захарченко решил создать в Донецке Малороссию, Владислав Сурков в прессе прокомментировал эту идею своего подопечного. Он подтвердил, что боевики ЛДНР воюют не за отделение от Украины, а за то, чтобы захватить ее целиком.

27 июля 2017, 16:44

Олександр Донiй

Голова Мистецького Об'єднання «Остання баррикада», автор та ведучий телепрограми «Остання Баррикада»

«Рошенізація країни» триває

В 13.30 сьогодні я вийшов на Майдан. Бо вважаю те, як відбирали українське громадянство у Михаїла Саакашвілі, підлістю і скотством.

27 июля 2017, 16:18

Николай Травкин

Пенсионер без ватника (Москва, РФ)

Никакой Запад, да и никто никому просто так не поможет

К середине 80-х пропаганда в СССР достигла такой степени маразма, что даже далёкие от политики люди разуверились в успешном развитии своей страны и усиливающемся загнивании Запада. Напротив, они стали безоговорочно доверять всему, что вещалось на страну западными радиостанциями.

27 июля 2017, 16:09
Все блоги
15 Минут в социальных сетях