Polozov: 26 Şubat'ta düzenlenen mitinge Sivastopol'den özel askeri şirketler katıldı

Sözde Kırım Yüksek Mahkemesi'nde, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Vekili Ahtem Çiygöz'e karşı açılan «davanın» 143. Duruşması yapıldı. Bugünkü toplantıda savunma, Çiygöz'ün «davanın» materyalinden masum olduğuna dair yazılı deliller sunmaya devam etti.

Avukat Nikolay Polozov; Çiygöz'ün tutuklanmasından bir gün önce ve tutuklanma gününde, Kırım'daki Rusya Federasyonu polis ve FSB yetkililerinin yanlış bilgilere sahip olan operasyon arama faaliyetleri hakkında araştırmacıya yanlış belgeler gönderdiğini söyledi.

Polozov: «Örneğin, bazı varlıklara sahip olduğu iddia ediliyor, onlardan bildirilmemiş gelir elde ediyor. Buna ek olarak, 26 Şubat 2014 tarihli olaylar için Ahtem Çiygöz, bu toplu ayaklanmaların düzenleyicisi olarak adlandırılıyor. Fakat buna rağmen o zamanlarda toplu ayaklanmalar söz konusu değildi. Ayrıca, faaliyetleri hakkında çeşitli olumsuz değerlendirmeler yapıldı, tanıklara baskı uygulayabildiğini, yabancı ülkelerde de dahil olmak üzere Kırım'ın dışında saklanabileceği gibi. Bu kesinlikle doğru değil» diye belirtti.

Avukata göre, «kolluk kuvvetleri» temsilcileri Ahtem Çiygöz'ü karalamayı kasten, «araştırmacıların işini kolaylaştırmak ve mahkemedeki önleyici tedbir seçimlerini kolaylaştırmak'' maksadıyla yaptı.

Polozov: Sivastopol şehrinden iki örgütün 26 Şubat 2014 olaylarına katıldığını belirten, Sivastopol'den gönderilen belgeye özellikle dikkat edilmesi gerekiyor: bunlardan biri özel askeri şirket «Karadeniz» ve ikinci militan örgüt ise «Sivastopol'ün Cesur Kozakları». Buna ilişkin olarak 26 Şubat olaylarında askeri kuvvetlerin ve özel askeri şirketlerin rol aldığı kanaatına varabiliriz» dedi.

Aynı zamanda avukat, dava dosyasında araştırmacının bu koşulları araştırmaya çalışmakta olduğuna dair hiçbir bilgi olmadığını söyledi. Polozov, soruşturmacını «suçlamanın mantığına kesinlikle uymaması nedeniyle» bunun önemini vermediğine inanıyor.

Öğle yemeğinden sonra, yazılı kanıt çalışmaları devam edecek.

{add_video_1}

Все новости

Читайте также

Блоги

Айдер Муждабаев

Зам. генерального директора ATR

Страна в поисках говна

Рыба ищет где глубже, человек — где лучше, а россиянин обычно ищет говно.

24 января 2018, 08:04

Александр Тверской

Свободный журналист (Москва, РФ)

Русский мир — это общество нравственных трупов

Вот так сходишь с ума в вакууме российского бессердечия и равнодушия, не понимаешь, как можно не замечать и молчать.

23 января 2018, 14:37

Аркадий Бабченко

Журналист (Москва, РФ)

Кому Россия, а кому — Исландия: если бы место жительства выбиралось по уму

В прекрасной свободной Земле будущего мы, безусловно, отменим к чертям национальности и страны по этническому признаку. И выдавать гражданство будем по результатам теста, основанного на сведении воедино умственных данных, способностей к нравственной эмпатии, уровня образования, принятия общечеловеческих ценностей, поведенческих норм и так далее.

23 января 2018, 10:26

Николай Полозов

Адвокат (Москва, РФ)

Патриотическая позиция крымских татар — наиболее прочная связь между материковой Украиной и Крымом

В этот важный для Украины праздник День Соборности хочу затронуть одну серьезную тему.

22 января 2018, 16:33

Дмитро Гнап

Журналист

Як брати Дубневичі «нагріли» громадян

Сьогодні (17 січня — «15 минут») детективи НАБУ затримали чотирьох працівників львівських олігархів Дубневичів. Їх підозрюють в тому, що вони завдали збитків державі на 1,4 мільярди гривень.

18 января 2018, 10:04

Юрий Бутусов

Журналист

На четвертом году войны Украина закупит новое летальное оружие

Принято решение, которое позволяет провести массовое перевооружение украинской армии современными ПТРК и БПЛА.

15 января 2018, 17:35
Все блоги
15 Минут в социальных сетях